פינץ' אוף נום - הדיאטה הכי פופולרית באנגליה

פינץ' אוף נום - הדיאטה הכי פופולרית באנגליה

ספר מתכונים דיאטטים חדש, שנקרא גם "הארי פוטר של הדיאטות", נמכר במאות אלפי עותקים באנגליה וזוכה להצלחה מסחררת גם בארצות הברית. הכל בזכות שיטת דיאטה קלה, שאפשר לאכול בה כמעט הכל

קשה להאמין שדבר כזה יכול לקרות בכלל, אבל עם עובדות אי אפשר להתווכח. העיתונים והאתרים הגדולים בבריטניה קוראים לתופעה הזאת "הארי פוטר של הדיאטות" ואכן הצלחה כל כך גדולה של ספר דיאטה לא התרחשה בממלכה הבריטית מעולם. במיוחד כשמחברות הספר המדובר הן שתי בלוגריות אנונימיות, שהתחילו את הקריירה שלהן מקבוצה שהן הקימו בפייסבוק, כדי לחלוק מתכונים וחוויות מהדיאטה שלהן עם חברים ומכרים. הקבוצה שהוקמה רק לפני 3 שנים ומונה כיום יותר ממיליון וחצי חברים, מזכירה במידה רבה את הצלחתה המסחררת של מחברת סדרת ספרי הארי פוטר, הסופרת ג'יי קיי רולינג, שספריה נמכרו עד היום במאות אלפי עותקים בכל העולם והפכו אותה לסופרת העשירה ביותר בעולם ולאחת הנשים העשירות ביותר בבריטניה.

לספרן של שתי הבלוגריות הבריטיות האלמוניות יש שם קצת מוזר, שאף אחד לא יודע מה המשמעות שלו בדיוק – Pinch of Nom, בתרגום חופשי: "קמצוץ של נום". מה זה אותו נום? אף אחד לא יודע, אבל במעט הראיונות שהן העניקו לכלי תקשורת בריטיים, הן סיפרו שנום זה פשוט קול של אוכל טעים. שתי הבלוגריות, קייט אלינסון (47) וקיי פיטרסטון (33), לא אוהבות לחשוף את עצמן יותר מדי ולמרות שכלי תקשורת רבים מכל העולם מבקשים לצלם ולראיין אותן, הן מסרבות ומפנות לבלוג שלהן ולקבוצת הפייסבוק שם הן מספרות מדי פעם על עצמן, אבל לא יותר מדי.

אז מה סוד הקסם? שתי הבלוגריות, שהן בנות זוג בחיים האמתיים, אומרות שגם הן המומות מההצלחה המסחררת. לספר שלהן, שיצא בחודש מרץ האחרון, הן קראו בשם הבלוג ותוך שבוע הוא מכר יותר עותקים מאשר כל ספריו של השף הכי מפורסם ומצליח בממלכה הבריטית – ג'ימי אוליבר האגדי. אם עד היום ספר הבישול הנמכר ביותר בבריטניה היה "30 דקות" של ג'ימי אוליבר, שמכר 155 אלף ספרים בשבוע, הרי שצמד הבלוגריות הצליח למכור 210 אלף עותקים בתוך 48 שעות.

פינץ' אוף נום - הדיאטה הכי פופולרית באנגליה
ספר דיאטה וספר מתכונים

ואם לא די בכך, הרי שהספר החדש שרק יצא לאור, כבר שבר שיאי מכירות והגיע למקום ה-9 מבין כל הספרים הנמכרים ביותר בבריטניה מאז שנת 1988. לפניו במצעד הספרים המצליחים ביותר, אפשר למצוא רק את סדרת ספרי הארי פוטר (תופס את ארבעת המקומות הראשונים) ושני ספרים של הסופר המפורסם דן בראון. זוהי הפעם הראשונה שספר בישול או דיאטה התקרב למקומות כל כך גבוהים במצעדי המכירות, שבדרך כלל שמורים רק לספרי סיפורת, כמו הארי פוטר.

אלינסון ופיטרסטון תמיד עסקו בהכנת אוכל ובעבר אף הייתה להן מסעדה. מכיוון ששתיהן סובלות מעודף משקל משמעותי מאוד וצריכות לרדת במשקל כ- 30 ק"ג, האחות של אלינסון ביקשה מהן לנסות לרדת במשקל, מטעמי בריאות. שתיהן קיבלו את העצה והחליטו לנסות להצטרף לקבוצת הרזייה. "היינו בשוק", הן סיפרו בראיון לטלגרף הבריטי, "עד כמה אנשים לא יודעים לבשל אוכל טעים".

וכך הן החליטו לפתוח קבוצה בפייסבוק שנקראת -  Pinch of Nom, כשהמטרה הראשונית שלהן הייתה לשתף חברים בלבד. בתחילת הדרך, בשנת 2016, הקבוצה שלהן מנתה כמה עשרות חברים, אבל יותר ויותר אנשים ביקשו להצטרף לקבוצה, שהפכה מהר מאוד לענקית. "בחלומות הכי ורודים שלנו לא האמנו שכל כך הרבה אנשים יתעניינו בקבוצה שלנו", הן סיפרו. "בתהליך ההרזיה שלנו הבנו, עד כמה דיאטה היא עניין קשה". וכששואלים אותן מה סוד ההצלחה שלהן, הן עונות ללא היסוס: 'אנשים אוהבים שמקשיבים להם'.

בעקבות ההצלחה המסחררת של קבוצת הפייסבוק הן הקימו את הבלוג שלהן, שכולל את כל המתכונים המוצלחים מהקבוצה. הספר שלהן כולל את מאה המתכונים האהובים ביותר שלהן. בזכות טריקים שהן פיתחו הן מכינות רטבים סמיכים, ללא שמנת, אבל בשימוש עם קורנפלור. "אנחנו מבשלים לאנשים נורמליים, לא בישול של מסעדות", הן אומרות. "גם אנחנו נאבקות במשקל העודף ואנחנו יודעות שזה באמת קשה". אגב, עד היום הן הצליחו לרדת במשקל - אלינסון ירדה עד היום 31 ק"ג ופיטרסון ירדה 44 ק"ג. אבל כפי שהן יודעות בעצמן – הדרך שלהן עוד ארוכה.

את סודות הבישול שלהן הן מסכמות בשלושה עקרונות: הפחתה במרכיבים המשמינים במנה – בעיקר שומן, תיבול מתוחכם, כדי שהטעם לא יפגע מההפחתה בשומן ושילוב של הרבה ירקות במנות ידועות. בספר בישול/דיאטה שלהן יש מתכונים "רגילים" רבים, כמו פסטה, פשטידות, אוכל מוקפץ אבל הכל מוכן בשיטות מופחתות שומן וקלוריות.

הצלחתן של שתי הבלוגריות הביאה גם לפרסום מסיבי של השיטה הבריטית המצליחה ביותר להרזיה ב-50 שנים האחרונות, שלא מוכרת בעולם.  העקרונות של הספר של שתי הבלוגריות מבוסס במידה רבה על עקרונות השיטה הבריטית, שנקראת Slimming World, נחשבת למוצלחת מאוד, גם על פי תזונאים וגם על פי הלקוחות. לאחרונה, בעקבות ההצלחה המסחררת של הספר בבריטניה הוא עומד לצאת לאור בארצות הברית וגם שיטת ההרזיה הבריטית הולכת ותופסת שם תאוצה.

סוד ההצלחה של השיטה, שזוכה בכל שנה לפרס "הדיאטה היעילה ביותר" של ארגון הדיאטנים הבריטי, הוא בפשטותה הרבה והעובדה שהיא מצליחה בנקודה הרגישה בה רוב הדיאטות נכשלות – שמירה על ההישג לאורך זמן ושינוי תמידי בהרגלי האכילה. השיטה אמנם מיושנת קצת ומדברת על ירידה איטית יחסית במשקל – חצי ק"ג עד ק"ג אחד בשבוע, אבל היתרון שלה הוא בכך שהיא מתאימה לכל אחד. לא משנה אם אתם טבעונים/צמחונים/נמנעים מגלוטן/אוהבי ג'אנק פוד או מזון נא או לא יכולים בלי מתוקים – השיטה תתאים לכם.

ההצלחה ארוכת השנים של השיטה והוותק הרב שלה גרמו לכך שהיא נחקרה לא מעט. אחד המחקרים הגדולים ביותר שנערכו על הדיאטה הזו, פורסם בשנת 2015 בכתב העת BMC public health. המחקר כלל מעקב אחרי לא פחות מ-1.3 מיליון אנשים שפעלו לפי עקרונות הדיאטה בבריטניה ואירלנד והתוצאות הצביעו על אחוזי הצלחה גבוהים מאוד – 75% מהמשתתפים בתוכנית הצליחו לרדת 7.5% ממשקל הגוף שלהם בתוך 3 חודשים. נכון, שזה לא מהיר במיוחד, כמו דיאטות נטולות פחמימות, אבל התוצאות של ההרזיה נשמרות לאורך זמן. 

מחקר אחר שנערך על השיטה וכלל 5,000 אנשים, פורסם בשנת 2012 בכתב העת Clinical obesity. גם המחקר הזה מצא שאנשים שפעלו לפי השיטה ב-75% מהזמן ירדו בממוצע 5% מהמשקל גוף שלהם (כ-9 ק"ג) בתוך חצי שנה. במחקר נמצא שאלו שפעלו לפי השיטה ב-100% ירדו 10% מהמשקל שלהם בתוך 6 חודשים. מחקרים נוספים מצאו גם הם שהשיטה יעילה. כך לדוגמה, מחקר שפורסם בשנת 2011 ופורסם בכתב העת Obesity facts וכלל 3,000 אנשים, שהשתתפו בתוכנית, בדק האם השיטה יעילה לטווח רחוק, כלומר האם אנשים פעלו לפי הדיאטה הצליחו לשנות את הרגלי האכילה שלהם. במחקר נמצא ש-80% מהאנשים שפעלו לפי הדיאטה דיווחו שהם הצליחו לשמור על ההישג שלהם שנה לאחר הירידה במשקל ושהם שינו את הרגלי האכילה שלהם. לא פחות מ-80% אמרו שגם אחרי שהם הפסיקו עם הדיאטה הם מרגישים בריאים יותר ופעילים יותר מבחינה גופנית.

את שיטת ההרזיה Slimming World המציאה בחורה בת 20 עם עתיד לא מזהיר במיוחד. מרגרט מיילס בראמוול נולדה באנגליה לפני 71 שנים כתוצאה מרומן מחוץ לנישואים בין בחורה צעירה לגבר נשוי. בגיל 10 ימים, אימה מסרה אותה לאימוץ והיא גדלה במשפחה בריטית ממוצעת. אלא שבדיוק כמו אימה, גם מרגרט הרתה בגיל 16 וילדה את ביתה הבכורה בגיל צעיר מדי. אבל שלא כמו אמא שלה, מרגרט לא מסרה את ביתה לאימוץ ובמקום זאת גידלה את ביתה בקושי רב. היא עבדה בארבע עבודות שונות, כדי להצליח להתפרנס וחייה היו קשים למדי. אבל בגיל 20 הגיע המפנה הגדול של חייה שהפך אותה בתוך כמה שנים למולטי-מיליונרית. לאחר שהיא ניסתה בעצמה לרדת במשקל באמצעות השתתפות בקבוצות הרזייה פופולריות, ללא הצלחה, היא המציאה שיטה שענתה לבעיה הגדולה שלה בדיאטות – הרעב. השיטה שהיא המציאה הביאה אותה לירידה במשקל ובעקבות זאת היא החליטה לקחת הלוואה של 200 פאונד מהבנק ולפתוח קבוצת הרזייה שהיא קראה לה  Slimming World.

שיטת ההרזיה שמרגרט המציאה לא זכתה מיד להצלחה מסחררת, אבל לאט לאט היא תפסה תאוצה. התוכנית הגמישה הביאה לתוצאות מצוינות ורשימת הממליצים הלכה והתארכה. כיום החברה מפעילה 18 אלף סניפים בכל רחבי בריטניה ואירלנד ומרגרט, שנראית צעירה מגילה, היא סלבריטי בריטי שמוזמן ומצולם בכל אירועי המפורסמים בבריטניה, כולל אלו של בית המלוכה. ההופעה החיצונית שלה צבעונית מאוד וכוללת תכשיטי ענק ותסרוקות מיוחדות, אבל לא פחות מכך מעניינת הגישה שלה לחיים. "הסוד של השיטה שהמצאתי", היא נוהגת לומר, "הוא בפשטות שלה והעובדה שאין בה תחושה של רעב או מחסור. אני מאמינה שזו הגישה הנכונה לחיים – פשטות. אמנם הרווחתי כסף רב בחיי, אבל הוא לא שינה אותי. אני מאמינה באורח חיים כמו של שיטת ההרזיה שלי – פשוט, קל ובריא, כך שכל אחד יכול לעמוד בה". 

השיטה הבריטית המצליחה ביותר להרזיה

איך זה עובד?

אין ספירת קלוריות ואפילו מאכלים כמו תפוחי אדמה ופסטה אפשר לאכול ללא הגבלה

השיטה מחלקת את כל המאכלים ל-3 קבוצות:

 

  1. מזון חינמי - אפשר לאכול ללא הגבלה: ביצים, בשר, עוף ודגים רזים (ללא שומן), פסטה, תפוחי אדמה, מוצרי חלב נטולי שומן, אורז, קטניות, ירקות ופירות.
  1. מזון מוגבל:

 

2 מנות חלב ביום לבחירה מהרשימה:

1/2 1 כוסות חלב דל שומן; 1 כוס חלב 2% שומן; 1/2 1 כוסות חלב סויה לא ממותק; 1/2 כוס גבינה צהובה דלת שומן.  

2 מנות של דגנים מלאים:

1 פרוסת לחם מדגן מלא או 30 גרם דגני בוקר עשירים בסיבים תזונתיים או 40 גרם שיבולת שועל.

  1. חטאים:

בכל יום מותרים 2 חטאים לבחירה:

30 גרם שוקולד; 2 עוגיות שוקולד כמו אוריאו; 2 כוסות פופקורן; 5 סוכריות פירות; 1 גרנולה בר מופחת סוכר; שקית קטנה (30 גרם) של חטיף מלוח כמו צ'יפס/ בייגלה/ נאצ'וס; מנת אלכוהול, כמו כוס יין אדום או לבן (150 מ"ל); בירה (בקבוק קטן); מנת וודקה/ויסקי/רום.

עקרונות נוספים:

  1. חובה להסיר שומן ועור מכל הבשר/דגים/עוף
  2. לא משתמשים בשמן לטיגון אלא רק בתרסיס שמן
  3. כמות האוכל איננה מוגבלת, אבל בכל ארוחה שכוללת פסטה/אורז/תפוחי אדמה חובה לאכול שליש צלחת ירקות או סלט
  4. קפה ותה ללא המתקה ללא הגבלה
  5. רוטב לסלט מכינים על בסיס יוגורט או לימון או חרדל, ללא שמן

דוגמה לתפריט יומי

בוקר:

חביתה מקושקשת משתי ביצים מטוגנות עם תרסיס שמן בטעם חמאה

מנה אחת של דגנים מהרשימה: פרוסת לחם (30 גרם) מחיטה מלאה (או דגן אחר)

1 כוס חסה חתוכה,  1 עגבנייה ומלפפון חתוכים

צהריים:

עוף עם אורז

הכינו אורז מבושל ללא שמן (1/3 כוס אורז לא מבושל זה מנה).

1 חזה עוף פרוס דק מוכן במחבת עם ציפוי לא נדבק מתובל במיץ לימון, מלח ופלפל או מטוגן עם ירקות.

סלט ירקות או ירקות מבושלים

ערב:

סלט טונה בסגנון ים תיכוני

1 קופסת טונה במים

1/2 כוס פתיתים מבושלים

ירקות כמו חסה, עגבניות, מלפפונים.

רוטב: יוגורט דל שומן עם תבלינים כמו שום, מלח ופלפל שחור או רוטב מוכן דל שומן ומופחת קלוריות

פעילות גופנית

גם התוכנית לפעילות הגופנית היא פשוטה וקלה ליישום. התוכנית לפעילות גופנית מחולקת ל-4 דרגות: ברונזה, כסף, זהב ופלטינום. כדי להגיע לדרגת פלטינום צריך לעשות פעילות גופנית אירובית, כמו הליכה מהירה, 5 פעמים בשבוע למשך 30 דקות. מטרת השיטה שכל אחד יגיע לרמה של פלטינום.

רוצים לקרוא את הכתבה ב-YNET? הנה היא  פינץ אוף נום.

קצת עליי

נעים להכיר, קוראים לי רויטל ואני שמחה מאוד שהגעת לבקר :) :) :) 

אני מחברת ספרי בישול, עיתונאית אוכל ובריאות וכותבת ומצלמת את המתכונים ב"מטבח קל".

המתכונים שתמצאו כאן מתאימים למה שאני מאמינה בו: אוכל פשוט, לא מעובד, בריא בדרך כלל ועם כמה שפחות קלוריות ושומן, אבל בלי שימוש בתחליפים מלאכותיים ובלי להתפשר על הטעם.

אל תפספסו אף מתכון!

קבלו מתכונים חדשים ומידע מעניין ישר לתיבת הדואר שלכם

אפשר להציע לך חברות?

אל תפספסו אף מתכון!

קבלו מתכונים חדשים ומידע מעניין ישר לתיבת הדואר שלכם